Brand ambasador palíren Glenmorangie a Ardbeg v Praze

Brand ambasador palíren Glenmorangie a Ardbeg v Praze

Praha, 25. dubna 2019 – Prahu navštívil Paul Malone, brand ambasador whisky Glenmorangie a Ardbeg. Skot, který je členem Whisky Creation týmu obou značek, se ve společnosti Glenmorangie Company podílí na vývoji nových produktů již 11 let. Značky Glenmorangie a Ardbeg spadají pod Glenmorangie Company, přední společnost zabývající se výrobou skotské whisky. Historie společnosti se začala psát v roce 1893, ačkoliv whisky, které tato společnost produkuje, přinášely potěšení chuťovým pohárkům milovníkům ušlechtilých destilátů už mnohem dříve.

Glenmorangie

V roce 1843 vznikla ve Skotsku palírna Glenmorangie, známá pro svou neuvěřitelně jemnou a komplexní single malt whisky. Ta se destiluje v nejvyšších destilačních kotlích, jejichž dlouhý měděný krk dosahuje stejné výšky jako dospělá žirafa. Díky tomu se jen ty nejjemnější a nejčistší výpary dostanou do finálního produktu a výsledná whisky je lehká, ovocná a elegantní. Destilační kotle přivezl roku 1843 z Anglie zakladatel palírny pan William Matheson. Když zjistil, že v nich vzniká vynikající whisky, začal jejich počet zvyšovat. Z původně dvou kotlů rozšířila palírna za uplynulých 175 let kapacitu na kotlů 12. Každý další kotel musel být na milimetr přesnou kopií těch původních, aby se zajistila naprosto stejná kvalita whisky. Aktuálně je v plánu rozšíření o další dva kotle – stejně vysoké, široké a v každém rozměru naprosto identické.

Jedinečný chuťový charakter Glenmorangie, získaný díky zrání v sudech popisuje Paul Malone: Používáme jednotlivé sudy pro zrání maximálně dvakrát. Získáme tak ze dřeva sudů optimální chuť pro naší whisky. Sudy máme od našich přátel z Ameriky z bourbonového odvětví. Sud naplníme, necháme v něm zrát Glenmorangie 10 let a tím získáme chuťově velmi sladkou whisky. Po druhém staření v sudu získáme whisky, která už nemá tolik sladkosti, ale má v sobě hodně ovocných tónů, kokosu a květinových tónů. Když se sudy po dvou kolech zrání skončíme, prodáme je k použití pro ostatní značky.“

Značka Glenmorangie nechává některé své whisky dozrávat v odlišných sudech, aby získaly osobitý ráz. „V devadesátých letech jsme byli první značkou, která začala s dozráváním whisky v sudech po portském. To pak zkopírovala skoro každá palírna na světě, ale my byli první, kdo s tím přišel. Máme v nabídce dozrávání v sudech po sherry jako je třeba naše dvanáctiletá Glenmorangie Lasanta, která je 10 let v bourbonových sudech a poslední dva roky v sudech po sherry. Glenmorangie Quinta Ruban je 10 let v bourbonových sudech a poslední dva roky v sudech po portském, což z ní dělá chuťově bohatou, oříškovou a kořeněnou whisky. Také máme whisky, která zraje 10 let v bourbonových sudech a dva poslední roky v sudech po francouzském víně ze Sauternes. Ta se jmenuje Nectar D’or. Je neuvěřitelně sladká, má v sobě krémovitost bourbonu a ty poslední dva roky jí dají úžasný nádech briošek, croissantů, bílé čokolády a trošky mandlí, což tuto whisky dělá velmi jemnou a delikátní,“ uvádí Paul Malone.

Ardbeg

Ardbeg, druhá značka spadající pod Glenmorangie Company, je palírna s bouřlivou a velmi výraznou historií i chutí. Po několika změnách svého majitele se dveře palírny v roce 1983 uzavřely a ačkoliv se povedlo provoz po pár letech nastartovat, v roce 1991 se uzavřela znovu. V roce 1997 ji koupila společnost Glenmorangie Company a založila v ní Ardbeg Committee. Tento spolek obdivovatelů Ardbeg whisky má za úkol jediné – zajistit, aby se dveře Ardbeg palírny již nikdy nezavřely.

Za dvacet let fungování ve společnosti Glenmorangie Company se celá palírna změnila k nepoznání. Proběhly a stále tu probíhají obrovské investice. Ve výstavbě jsou právě nové prostory, které umožní zdvojnásobit kapacitu. „Změnila se poptávka po naší whisky, a tak přizpůsobujeme palírnu, abychom tuto poptávku uspokojili,“ říká Paul Malone. Nejpatrnější rozdíl ve fungování palírny za posledních 20 let je podle něj konzistentní kvalita. Před rokem 1997 byl Ardbeg často používaný do míchaných whisky. Dneska má Ardbeg vysokou úroveň v neměnné kvalitě. „Když zákazník ochutná všechny Ardbegy, jejich chuťový profil se dost mění, ale když si koupí stejnou láhev kdekoliv na světě, bude chutnat stejně ve Skotsku, Singapuru nebo Praze,“ uvádí Paul Malone.

Nejvýraznější vlastnost whisky Ardbeg je její kouřovost. Ta se rozvíjí hned od začátku při práci se sladovým ječmenem. Při sladování je slad nakuřován na 55 ppm (poměr částic aromatických fenolů na milión částic), což je více než Laphroig, Lagavulin, Bowmore nebo jakákoliv další whisky ze skotských ostrovů.

„U Glenmorangie je chuť velmi krémová, ovocná, sladká, cítíte hodně vanilky, je to velmi sladká celistvá chuť, zatímco Ardbeg je velmi nakouřená. Ale i ta nakouřenost je vždy velmi harmonická. Vždycky v ní ucítíte citrusy, slaninu, banán i uzeného lososa. Když se podíváte na chuťový profil obou, tak my tomu říkáme Kráska a Zvíře. Glenmorangie je ta kráska – je elegantní, má spoustu těch sladkých, bujných chutí. Zatímco Ardbeg je to Zvíře, kde je hodně nakouřené chuti. Obě whisky zastupují velmi rozdílné části chuťového spektra. Když děláte ochutnávku, vždycky musíte začít s Glenmorangie, protože je v ní mnoho lahodných a jemných chutí, které chcete ucítit a ocenit jejich složitost a komplexnost, zatímco když přejdete na Ardbeg, jde o tu kouřovost a intenzitu. Některé whiky Ardbeg jsou opravdu velmi silné. Já tomu říkám „zítřejší whisky“, protože když si druhý den po jejich pití čistíte zuby, stále cítíte tu silnou chuť, která vydrží velmi dlouho.“

Stáhnout tiskovou zprávu Stáhnout tiskovou zprávu

Mohlo by vás zajímat

RŮŽOVÉ ŠAMPAŇSKÉ ZAŽÍVÁ RENESANCI

RŮŽOVÉ ŠAMPAŇSKÉ ZAŽÍVÁ RENESANCI


RŮŽOVÉ ŠAMPAŇSKÉ ZAŽÍVÁ RENESANCI

Celosvětově jsou prodeje růžového šampaňského na vzestupu. Za jejich úspěchem nestojí ženy, jak by se mohlo podle zářivé barvy zdát, ale překvapivě gurmáni z řad mužů. Je to dáno výrazným chuťovým profilem růžových šampaňských, který konvenuje spíše mužským preferencím a lépe se hodí k...

Autorem limitované edice Dom Pérignon je Lenny Kravitz

Autorem limitované edice Dom Pérignon je Lenny Kravitz


Autorem limitované edice Dom Pérignon je Lenny Kravitz

Dom Pérignon vždy přitahoval výrazné osobnosti. To dokládá i jeho spojení s Lenny Kravitzem – umělcem a tvůrcem, kterému vlastní kreativita umožňuje překonávat hranice disciplín a naplno se zabývat hudbou, designem, focením i natáčením filmů. V roce 2018 ho jeho tvůrčí osobnost...

Šampaňské víno Krug a paprika: překvapivé spojení esencí chuti

Šampaňské víno Krug a paprika: překvapivé spojení esencí chuti


Šampaňské víno Krug a paprika: překvapivé spojení esencí chuti

Šampaňské víno Krug je považováno za nejvšestrannější. Jeho bohatá komplexní chuť umožňuje naplno rozvinout jedinečné aromatické a chuťové vjemy z každého pokrmu, ke kterému je podáváno. I proto oslovuje šampaňský dům Krug každoročně vybrané šéfkuchaře z celého světa, aby za pomoci...