Jak na výběr čerpadla pro filtraci a vypouštění bazénu?
Téměř každá třetí nemovitost v ČR má na svém pozemku bazén. To s sebou kromě radosti z vodních hrátek přináší i potřebu filtrace vody nebo její odčerpání po zimní pauze. Se správným čerpadlem to ovšem není problém. O oběh a přečerpání vody se postará bazénové čerpadlo a k případnému vypouštění bazénu zase poslouží čerpadlo drenážní. Podívejme se tedy, na co se při výběru těchto čerpadel zaměřit.
Žádný větší bazén se neobejde bez bazénového čerpadla, které zajišťuje dostatečnou cirkulaci vody a její průtok filtrační nádobou s filtračním médiem. Navíc stále větší počet uživatelů dává přednost zapuštěnému řešení, které je sice dražší než nadzemní bazény, ale nabídne i výrazně vyšší životnost a komfort. V kombinaci se zastřešením a rozmachem obnovitelných zdrojů, kdy solární panely nebo tepelné čerpadlo dokážou levně ohřívat vodu v bazénu, jsou i venkovní bazény běžně v provozu od začátku dubna až do konce října. Kvalitní čerpadlo je tedy nutnost.
Čistou vodu zajistí cirkulace a filtrace
Dostatečnou cirkulaci vody v bazénu a její průtok filtrační nádobou s filtračním médiem zajistí bazénové čerpadlo. Tato čerpadla mají zabudovaný filtr pro zachycení listí, vlasů a podobných nečistot, které by čerpadlo mohly v případě nasátí poškodit. Jejich motor je izolovaný od čerpané vody a jsou zhotovena z kvalitních plastů odolných proti korozi a proti oděru pískem. Pro kvalitu vody v bazénu je její oběh zásadní, a tak volbu bazénového čerpadla není radno podceňovat.
„Především je potřeba brát v úvahu, pro jak velký bazén čerpadlo pořizujeme, a od toho se odvíjející potřebný průtok čerpadla. Platí, že čerpadlo by mělo přefiltrovat objem vody v bazénu nejméně jednou za pět hodin. Našim zákazníkům nabízíme řadu čerpadel pro sladkou vodu, která jsou vhodná pro bazény všech velikostí. Pro menší bazény se hodí čerpadlo z řady Blue Line PFC- 505. Disponuje zabudovaným předfiltrem a dosahuje maximálního průtoku 10,5 kubíku za hodinu a výtlačné výšky 10 metrů,“ říká Martin Křapa, obchodní ředitel společnosti Pumpa, a pokračuje: „Pro menší a středně velké bazény nabízí skvělý poměr cena/výkon například bazénové čerpadlo Leo XKP, které má průtok téměř 283 litrů za minutu, tedy bezmála 17 kubíků za hodinu, a stejně jako PFC-505 jej lze použít i pro slanou vodu.“
Klíčové parametry – výtlak, průtok, teplota
Kromě výše zmiňovaného průtoku byste při výběru měli rovněž věnovat pozornost výtlaku čerpadla. Odpor potrubí a filtru za čerpadlem hraje při výběru zařízení důležitou roli. V případě běžné technologie umístěné v blízkosti bazénu a odpovídajícího pískového filtru je možné počítat s výtlačnou výškou do šesti metrů. U větších bazénů doporučujeme konzultovat výtlačnou výšku soustavy s dodavatelem kompletní technologie. Dalším z parametrů je maximální teplota čerpané kapaliny. Standardně jsou čerpadla konstruována pro teplotu vody do 35 °C, pro čerpadla určená do vířivek pak vybírejte ta se schopností čerpat vodu o teplotě až 60 °C.
Jaké čerpadlo zvolit pro vypouštění bazénu?
Pokud nemáte zastřešený bazén a pro zakrytování používáte plachtu, čeká vás odčerpání vody zachycené na plachtě, které rozhodně nebývá málo. Tady nejprve vysbírejte větší nečistoty z plachty a následně vodu odčerpejte pomocí ponorného drenážního čerpadla.
Někdy se bohužel stane, že vás po zimě čeká nemilé „zelené“ překvapení a bazén musíte celý vypustit a vyčistit. Pro tento úkol potřebujete čerpadla, která dokážou vodu vyčerpat až do dna. Na tuto činnost se ideálně hodí například lehká ponorná čerpadla Blue Line PSDR400P a PSDR750P, která mají schopnost čerpat i mimořádně nízkou hladinu vody – 5 mm ze dna.
Výhodou je, že tato ponorná čerpadla můžete použít nejen k vypouštění bazénů, ale také k zavlažování nebo odčerpání mírně znečištěné drenážní vody ze sklepů či nádrží. Nejde tedy o jednoúčelové řešení, ale zařízení, které se hodí celoročně. Navíc stejné čerpadlo lze využít i na podzim při odpuštění bazénové vody pod bazénové trysky v rámci zazimování bazénu.