Na preventivní spermiogram muži nechodí, o problémech s plodností se dozvídají pozdě

Na preventivní spermiogram muži nechodí, o problémech s plodností se dozvídají pozdě

Mužská neplodnost byla dlouhou dobu považovaná za mýtus. Až systematický sběr zdravotnických dat ukázal, že muži mají problémy s plodností ve stejné míře jako ženy. Problémy s početím má v současnosti přibližně každý pátý pár, přičemž příčina na straně muže se v posledních letech zvýšila z původních 10 téměř na 40 % případů. Jedním z důvodů je i chybějící prevence.

 

Reprodukční zdraví pod tlakem

Mezi nejčastější příčiny neplodnosti mužů patří snížená kvalita spermií, varikokéla (rozšíření žilní pleteně v semenném váčku), poruchy sexuálních funkcí, překonaný úraz genitálií, abnormální karyotyp nebo hormonální poruchy. Mužskou plodnost může podle odborníků negativně ovlivnit množství faktorů – od anatomických a fyziologických přes genetické, hormonální až po environmentální. „Nelze říci, jaký faktor je více nebo méně důležitý. Obecně si myslím, že hlavním problémem je trvalý tlak chemických koktejlů obsažených v potravinách a nápojích v kombinaci s nezdravým životním stylem. K tomu musíme přičíst dlouhodobý stres, a ačkoliv nejsou zatím jasná data, nelze vyloučit vliv tzv. elektronického smogu, před kterým v podstatě není úniku,“ říká MUDr. Pavel Hanek, primář urologického oddělení v Oblastní nemocnici Příbram.

 

„Nároky“ na spermie se snižují

Za základní ukazatel mužské plodnosti se považuje spermiogram. Bezbolestné laboratorní vyšetření poskytuje celkové zhodnocení kvality ejakulátu a schopnosti spermií oplodnit vajíčko. Rozhodující jsou parametry týkající se koncentrace spermií, jejich pohyblivosti a tvaru, přičemž jejich referenční hodnoty stanovuje Světová zdravotnická organizace (WHO). „Parametry ‚normálního‘ spermiogramu se už desetiletí opakovaně snižují a muži dnes mají v ejakulátu průměrně o 50 % spermií méně než jejich otcové, “ upozorňuje MUDr. Pavel Hanek a dodává, že většina mužů o 

případném problému ani neví, protože u prevence absentuje: „U mužů existují nebo vznikají programy preventivních vyšetření především ve vztahu k onkologickým onemocněním, jako jsou nádory varlat a prostaty. Preventivní vyšetření plodnosti se standardně neprovádějí.“

 

Konstantní plodnost je mýtus

Nízká koncentrace a kvalita spermií patří k nejčastějším příčinám neplodnosti na straně mužů. Ti se ale se spermiogramem poprvé setkávají až na klinice asistované reprodukce, kam přijdou spolu s partnerkou obvykle až po roce neúspěšného snažení. „Průměrný věk mužských pacientů, kteří nás vyhledají kvůli problémům s početím, se pohybuje okolo 40 let. Kdyby si preventivní spermiogram nechali udělat o 10 až 15 let dříve, opatření na zachování plodnosti, případně léčbu mohli podstoupit v období, kdy fungují nejefektivněji,“ říká MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky asistované reprodukce IVF CUBE, a zároveň vyvrací mýtus, že mužská plodnost je konstantní a neomezená. „Je pravda, že mužská plodnost klesá s věkem pomaleji než ženská. Po pětatřicátém roce věku se však biologická kondice zhoršuje i u mužů a s věkem stoupá pravděpodobnost poškození DNA spermií.“

 

Vyšetření i bezplatně

Podle odborníků by se tedy muži o svoji plodnost měli zajímat aktivně. „Není nutné čekat na problémy s početím. Ideální je, když si muž nechá udělat spermiogram ještě předtím, než začne plánovat rodinu, ve věku 25 až 30 let,“ zdůrazňuje MUDr. Višňová, podle níž je muž zajímající se o svůj spermiogram doslova raritou. O změnu se od minulého roku snaží Nadační fond ProPlodnost, který nabízí bezplatné vyšetření plodnosti mužům i ženám ve věku 20 až 35 let. Základní představu o své plodnosti mohou získat už na základě bezplatného online testu, který vyhodnotí parametry týkající se BMI, věku, zdravotní anamnézy a životního stylu. Pro komplexní hodnocení plodnosti je možné absolvovat bezplatnou online či telefonickou konzultaci, případně osobní návštěvu na klinice reprodukční medicíny. „Na klinice je také možné provést vyšetření spermiogramu zcela zdarma,“ říká odborný garant fondu ProPlodnost RNDr. Renata Hüttelová a přidává též tipy, jak se na vyšetření spermiogramu připravit: „Aby výsledky analýzy byly co nejobjektivnější, je vhodné přibližně dva až tři dny před vyšetřením zachovat sexuální abstinenci. Vyšetření odložte v případě, pokud jste v předcházejících dvou měsících byli nemocní nebo užívali antibiotika.“

 

Když spermiogram „nepotěší“

Proces tvorby a dozrávání spermií trvá přibližně 64 až 72 dní, a tak může kvalita ejakulátu kolísat. Proto ani při zhoršených výsledcích spermiogramu není třeba podléhat panice. „ Někdy je vhodné spermiogram zopakovat, jindy se indikují další doplňující testy,“ uklidňuje MUDr. Višňová. Úlohou odborníka na reprodukční medicínu je stanovit postup, který bude z hlediska zachování plodnosti účinný a zároveň co nejméně zatěžující. „Někdy pomůže úprava životního stylu. U mužů s výkyvy v hodnotách spermiogramu, limitovaným množstvím spermií v ejakulátu či indikacích, kdy hrozí progresivní zhoršování, můžeme přistoupit ke zmrazení spermií, které budou v budoucnosti použité k inseminaci nebo umělému oplodnění. Pokud v ejakulátu nejsou přítomné žádné spermie nebo jejich počet není dostatečný pro oplodnění, doporučíme chirurgický odběr spermií.“ S využitím dárcovských spermií se podle jejích slov počítá jen v případech, když se ukáže, že muž nemá žádné spermie nebo trpí závažným dědičným onemocněním.

 

Stáhnout tiskovou zprávu