VE ZVONICI SKLÁRNY MOSER SE BRZY ROZEZNÍ ZVON LEO, SYMBOL TRADIC I ROZKVĚTU ZNAČKY EXISTUJÍCÍ 165 LET.
Včera byl na náměstí Ludwiga Mosera v Karlových Varech pokřtěn zvon nesoucí jméno syna zakladatele sklárny, Leo Mosera. Slavnostního setkání se kromě vedení společnosti MOSER zúčastnili také zástupci města i kraje. Zvon, na který prostřednictvím sbírky přispěli významně i zaměstnanci sklárny, bude připomínat 165letou historii značky i její naději pro budoucnost. „Věříme, že zvon Leo bude stejně jako jeho jmenovec Leo Moser symbolem rozkvětu sklářského odvětví a dneškem počínaje bude nám všem zvonit na lepší časy,“ komentoval slavnostní příležitost Pavel Mencl, generální ředitel sklárny Moser.
V dobách dávno minulých oznamoval zvon sklářům, bydlícím v těsné blízkosti hutě, že pece jsou dostatečně rozžhavené, že je čas foukat sklo. Dnes technologie umožňují načasování aktivit, o jakém se minulým generacím ani nesnilo, přesto základ zůstává stejný. Stejně jako před 165 lety i dnes vše závisí na zručnosti mistrů sklářů, na trpělivosti brusičů, rytců i malířů skla. Teprve, když se všem všechno podaří, spatří světlo světa výrobek ze sklárny Moser. Druhý nejmladší syn jejího zakladatele – Leo – pro ni byl a zůstává symbolem pokroku a jejího etablování v odvětví ruční výroby skla mezi značky světoznámé.
Zvon Leo pokřtěný knězem Romualdem Štěpánem Robem za přítomnosti emeritního plzeňského biskupa Františka Radkovského byl vyroben v přední italské zvonárně ECAT Campane, založené v roce 1404. Dnes pokřtěný exemplář má tóninu B2, spodní průměr 373 mm a hmotnost bez závěsu 31 kg. Jeho zdobení znázorňuje oroplastiku, techniku, která je pro sklárnu Moser charakteristická. V roce 1911 to byl právě Leo Moser, kdo ji nechal patentovat.
„Sklo Moser je synonymem mistrovství mnoha generací sklářů a dalších profesí spojených s touto jedinečnou výrobou. Přejeme sklárně Moser, aby zvon Leo symbolizoval propojení silné a věhlasné tradice s dalším úspěšným rozvojem firmy v nadcházejících letech. Značka Moser je od nepaměti spjata s Karlovarským krajem a patří k tomu nejcennějšímu, čím se náš region pyšní po celém světě,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.
___
Leo Moser
Druhý nejmladší syn zakladatele sklárny Ludwiga Mosera byl v roce 1908 jmenován technickým ředitelem rodinné firmy. Ta pod jeho cílevědomým vedením v následujících dvou dekádách vzkvétala a získala si světové renomé. V roce 1932 pak odešel do Prahy a pracoval jako technický a umělecký ředitel skláren v Poděbradech a Nových Dvorech společnosti Inwald. Kvůli blížícímu se nebezpečí se v roce 1938 přestěhoval do Paříže, odkud po pobytu v koncentračním táboře emigroval do USA.
Odborné i praktické zkušenosti vstřebával Leo Moser již od mládí. Vyučil se sklářskému řemeslu, byl odborníkem ve sklářské technologii a prošel obchodní praxí ve firemních prodejnách. Vlastními návrhy pozdvihoval uměleckou stránku skla, byl schopen vnímat výtvarné a estetické hodnoty tohoto materiálu. Ve spolupráci s chemiky se soustředil také na vývoj nových barev (Heliolit, Prasemit a Alexandrit). Zasloužil se o rozvoj sklárny a významně přispěl k její přeměně na moderní podnik 20. století.
Zvon Leo
Byl vyroben v přední Italské zvonárně ECAT Campane, dědice tradiční zvonárny Mazzola Achille z Valduggia, založené v roce 1404. V novodobé zvonařské historii odlévá tato značka zvony do celého světa, především ale do Itálie, Argentiny a Brazílie. V České republice je v tuto chvíli více než 70 zvonů z této dílny. Její zvonařští mistři spojují tradiční techniky lití s novodobou technologií, což zaručuje vysokou kvalitu výrobků.
Materiál, ze kterého je Leo vyroben, zvonovina, je tradiční slitinou čistého bronzu, cínu a dalších přísad. Jeho přesný poměr a složení si každý výrobce pečlivě chrání, přibližně se ale jedná o 70 % bronzu, 29 % cínu a 1 % přísad. Velikost, tvar a tón každého zvonu jsou výsledkem ruční práce. Zvonařský mistr musí vytvořit nejprve formu, zdobení a teprve poté se zvon odlévá. Celý proces trvá 3-4 týdny a zvon musí být ulit tak, aby měl požadovaný tón ihned, poté se již nijak neupravuje.
Zvon Leo má tóninu B2, spodní průměr 373 mm a hmotnost bez závěsu 31 kg. Dubový závěs a kované srdce byly vyrobeny v České republice jemu na míru. Tím bylo docíleno vyvážení celé soustavy tak, aby bylo zapotřebí co nejmenší síly pro houpání a zároveň byla zaručena čistota zvuku. Elektrické houpání tohoto zvonu zajišťuje nejmodernější technologie vytvořená na základě dlouhodobého výzkumu také v ČR.